Femeia atacată de urs a fost găsită fără suflare. Avea doar 19 ani. Animalul a fost impuscat.
A fostlichidat ursul care a ucis, marţi după-amiază, o tânără aflată pe traseul turistic Jepii Mici din Bucegi, potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Jandarmi (IJJ) Prahova, Adelin Gurgui. In urma evenimentului s-a constituit echipa de intervenţie, iar animalul, care era extrem de agresiv, a fost împuşcat, relatează Agerpres. Tanara turista a fost tarata si sfasiata de urs. Victima a fost găsită, iar recuperarea trupului acesteia era extrem de dificilă din cauza prezenţei în zonă a animalului.
“Am fost anunţaţi că o turistă a fost atacată de urs pe traseul Jepii Mici, în apropiere de Valea Spumoasă. O echipă de intervenţie a Salvamont Prahova s-a deplasat în zonă şi, în urmă cu puţin timp, au coborât în rapel pe firul văii, unde au găsit victima, din păcate decedată. Operaţiunea de recuperare este extrem de dificilă, din cauza terenului accidentat şi a prezenţei în continuare a ursului, care se află la aproximativ 10-15 m de salvatorii montani“, a transmis anterior Salvamont Prahova.
Tânăra de 19 ani se afla în drumeţie alături de iubitul ei atunci când a apărut ursul. Bărbatul a sunat disperat la 112 şi a cerut ajutor, spunând că animalul a înşfăcat-o şi a plecat cu ea. Extracţia trupului cu elicopterul a fost anulată, din cauza terenului nefavorabil. “După efectuarea cercetării aeriene a zonei, s-a luat decizia anulării misiunii de extracţie aero. Se va continua coborârea terestră a persoanei decedate“, a informat Salvamont Prahova, conform Agerpres.
Sursa: Stiripesurse.ro