Premierul, catre functionari: “Vrei salariu mai bun, funcţie mai bună, dovedeşte că ştii anumite lucruri”

0
1241

Premierul Dacian Cioloş a fost, marţi, la Ministerul Dezvoltării, iar la finalul vizitei de lucru, şeful Executivului a anunţat că va fi constituit un grup de lucru interministerial care, după modelul celui pentru Legea salarizării, va elabora pachetul de legi şi decizii necesare pentru reforma administraţiei publice şi a funcţiei publice. Noile standarde nu vor fi aplicate imediat celor aflati in functie, a afirmat insa vicepremierul Vasile Dancu. Se va veni cu un grup de lucru intersemestrial pentru pregatirea reformei administratiei publice cu scopul de a creşte calitatea şi performanţa administraţiei pentru ca în următoarele 2, 3 luni sa se poata veni şi cu pachetul de propuneri legislative, plus alte decizii care se vor lua.

Premierul Ciolos a declarat ca scopul nu este acela de a “distruge ceva sau de a da afară anumiţi oameni sau de a arăta că unii sunt buni sau mai puţini buni”, ci pentru a ridica nivelul de competenţă a personalului, inclusiv prin programe de formare profesională.

“Să condiţionăm o anumită progresie ierarhică sau un grad de funcţionar de anumite competenţe care să fie dovedite. Deci, vrei salariu mai bun, vrei o funcţie mai bună, dovedeşti că ştii anumite lucruri. Nu le ştii, le înveţi. Avem posibilitatea de a finanţa programe de formare profesională de durată mai scurtă sau mai lungă şi din fonduri europene”, a explicat Cioloş, afirmând că scopul este acela de a avea o administraţie publică mai performantă.

LASA UN RASPUNS