Săptămâna trecută, luni, locuitorii unor case din zona restaurantului Magic au mers la secția 3 Poliție pentru a sesiza faptul că s-a aruncat cu pietre în direcția caselor dinspre complexul de nunți. De asemenea, marți, 12 septembrie, aceiași locatari au sunat la 112, iar la fața locului au fost trimiși criminaliștii, după ce unul dintre proprietari s-a ales și cu un geam spart, în urma pietrelor aruncate în zonă.
”În data de 9 septembrie 2017, în jurul orei 23.30, ca urmare a folosirii la intensitate foarte mare a muzicii în incinta restaurantului Magic, care se afla în imediata vecinătate a locuințelor noastre, sistemul de alarmare propriu a pornit. Deranjați de sunetul alarmei, participanții la evenimentele din incinta restaurantului au aruncat cu pietre în locuințele noastre.”, se arată în sesizarea înaintată săptămâna trecută, luni, Poliției Argeș.
Deoarece lucrurile nu s-au calmat, a doua zi unul dintre vecini a sunat la 112 pentru a reclama faptul că i-a fost de data aceasta spart un geam, după ce s-a aruncat cu pietre către locuința sa. La fața locului au ajuns criminaliștii, care au făcut măsurători, au cercetat zona, pentru a se vedea clar direcția de unde au fost aruncate pietrele, s-au ridicat probe și a fost deschis un dosar penal.
Vă reamintim că vecinii complexului Magic au mai înaintat luna trecută către Direcția de Sănătate Publică Argeș, dar și către Agenția de Mediu, sesizări prin care au transmis faptul că sunt terorizați de muzica tare care se aude seară de seară, solicitând măsuri instituțiilor abilitate.
În sesizare s-a cerut printre altele verificarea nivelului zgomotului în locuințe și ”în funcție de rezultatul constatărilor, să decideți luarea unor măsuri necesare pentru limitarea/înlăturarea efectelor activităților desfășurate.”. Cei de la DSP Argeș au răspuns adresei spunând că instituția ”nu este acreditată să determine nivelul de presiune acustică echivalent ponderat A(L(AeqT), așa cum este prevăzut în Ord.MS 119/2014”.
De asemenea, DSP Argeș a mai transmis în adresă: ”Față de cele constatate, s-a impus societății să limiteze funcționarea stațiilor de amplificare astfel încât să nu producă disconfort vecinătăților și să respecte programul de funcționare aprobat de Primăria Moșoaia. Pentru nerespectarea programului de funcționare vă rugăm să vă adresați Primăriei Moșoaia și Poliției.”.






































