Nepregătit sau secretos? Preşedintele interimar al PSD Argeş, Tudor Pendiuc, s-a prezentat la conferinţa de presă de vineri cu o doză mare de secretomanie, dar şi total nepregătit, acesta neavând habar de faptul că prefectul este demis din funcţie după şedinţa de Guvern de miercuri, mai ales că joi a fost publicată în Monitorul Oficial hotărârea de Guvern privind eliberarea sa din funcţia de prefect.
„Cristian Soare este prefect la acest moment. Este la lucru. Poate va mai rămâne, poate nu, nu se ştie deocamdată. Vom vedea. Eu o să discut, poate vrea să rămână”, a fost declaraţia stupidă a lui Pendiuc, trezit apoi la realitate de jurnaliştii care îl informează că hotărârea a fost deja publicată în Monitorul Oficial. Auzind, a dat-o în bâlbâială. Nici nu avea cum, având în vedere că informaţia părea o noutate pentru domnia sa.
Deşi a curs multă cerneală în presa argeşeană cu privire la numirea lui Bogdan Pandelică în funcţia de prefect de Argeş, susţinut cu toate forţele de Tudor Pendiuc, acesta vine în faţa presei cu o declaraţie uluitoare: „Vă spun clar că prefect nu va fi domnul Pandelică. Asta pot să vă spun. Cine va fi nu ştiu. Dar am văzut că au existat discuţii că va fi domnul Pandelică. Iese total din discuţie, pentru că aşa este normal. Domnia sa nu este înalt funcţionar public”.
Ce uită domnul Pendiuc este că el a fost şi cel care l-a susţinut cu toate forţele pe acest domn Pandelică, iar propunerile la Bucureşti pentru acest post au fost pentru două persoane: Bogdan Pandelică şi Ion Burnei. Oare când au fost trimise aceste propuneri nu se ştia că nu este funcţionar public? La această întrebare Tudor Pendiuc a dat din umeri. „Aşa e în politică, se întâmplă multe”, s-a mulţumit acesta să mai declare.
Tot ce putem să vă spunem: penibil, domnule Pendiuc, penibil!





































