Festivalul Internaţional al Teatrului de Studio DaFeSt Pitești, ediția a XXIV-a, s-a mutat in mediul online! PROGRAMUL

0
122

Teatrul „Alexandru Davila” Pitești, cu sprijinul Consiliului Județean Argeș, organizează în perioada 28 noiembrie – 05 decembrie 2020, Festivalul Internaţional al Teatrului de Studio DaFeSt Pitești. Evenimentul, aflat la cea de-a XXIV-a ediție, va avea loc, în 2020, exclusiv în mediul online.

Începând cu data de 28 noiembrie, Festivalul Internaţional al Teatrului de Studio DaFeSt propune o selecţie vastă de evenimente găzduite de o ediţie specială online cu vizionare gratuită. DaFeSt aduce în casele spectatorilor timp de 8 zile, spectacole de teatru, teatru muzical, teatru pentru copii şi tineret, teatru – dans, teatru de păpuşi pentru adulţi, teatru non-verbal, teatru – circ şi interviuri – Interviurile Dafest.

Programul fiecărei zile de festival va începe la ora 11.30 cu difuzarea primului spectacol şi se va încheia la ora 21.00 cu difuzarea ultimului spectacol.
Din 28 noiembrie până pe 5 decembrie evenimentele vor putea fi urmărite gratuit pe site-ul festivalului – www.dafest.ro, pe pagina de Facebook a festivalului – www.facebook.com/festivalpitesti, YouTube – Dafest2020, dar și pe pagina de Facebook
a teatrului – www.facebook.com/tadpitesti.

Ediția specială DaFeSt din acest an va aduce pe ”scena online” spectacole remarcabile din România și din Franța, Italia, Belgia, Ucraina, Austria şi Republica Moldova.
Scopul Festivalului Internaţional al Teatrului de Studio DaFeSt Pitești, ediţie specială online este de a educa prin artă, de a promova arta spectacolului din România, de a stimula schimburile culturale dintre România şi alte ţări şi de a atrage segmente noi de public cu care ne vom regăsi, cu siguranţă, faţă în faţă, în următoarele întâlniri, în sala de spectacol.

PROGRAMUL SPECTACOLELOR DAFEST – 2020

VINERI, 27 NOIEMBRIE

ORA 18.00 – Cuvântul de deschidere al DaFeSt – Constantin Cotimanis, ManagerulTeatrului Al. Davila

SÂMBĂTĂ, 28 NOIEMBRIE

ORA 11.20 – Programulzileiprezentat de Constantin Cotimanis, ManagerulTeatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “DănilăPrepeleac”, regia TraianȘoimu – TeatrulpentruCopiișiTineret Merlin – Timișoara

ORA 15.00 – “MaMe”, regia Cristian Ban – Teatrul Dramatic FaniTardini – Galați

ORA 17.00 – “À nosfantômes”, regia Tom Boccara – Compania Les menteuses – Belgia

ORA 19.00 – “Ultimul Don Juan”, regia Petre Bokor – TeatrulNottara – București

ORA 21.30 – “Piatra din casă”, regia AlexandruDabija – Teatrul Toma Caragiu – Ploiești

DUMINICĂ, 29 NOIEMBRIE

ORA 11.20 – Programulzileiprezentat de Constantin Cotimanis, ManagerulTeatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “Pinocchio”, regia Alina Hiristea – Teatrul Al. Davila – Pitești

ORA 15.00 – “Coaste din viațalui Adam”, regia Octavian Strunilă – TeatrulMefistoBucurești

ORA 17.00 – “Olé”, regia Catherine Espinasse – La Crique – Franța

ORA 19.00 – “Nuntaînsângerată”, regia Andrei Măjeri – TeatrulNațional Marin Sorescu – Craiova

ORA 21.00 – “Durerifantomă”, regia Bogdan Budeș – Teatrul de Artă – București

LUNI, 30 NOIEMBRIE

ORA 11.20 – Programulzileiprezentat de Constantin Cotimanis, ManagerulTeatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “Cine a furatfulgii de nea?”, regia GeorgetaLozincă – TeatrulArlechino – Brașov

ORA 15.00 – “Variațiuni la invențiuni. Op. 2”, regia PetreAncuța& Emilian Mârnea – TeatrulDramaturgilorRomâni – București

ORA 17.00 – “L’Ecume Des Jours. Rêverievirtuelle”, regia Julie Desmet Weaver – Underground Sugar – Franța

ORA 19.00 – “Nunta”, regia AlexandruGrecu – TeatrulSatiricus I.L. CaragialeChișinău – Republica Moldova

ORA 21.00 – “Toatelucrurile pe care mi le-a luat Alois”, regia Andrei Măjeri – Reactor de creațieși experiment – Cluj-Napoca

MARȚI, 1DECEMBRIE

ORA 11.20 – Programulzileiprezentat de Constantin Cotimanis, ManagerulTeatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “Căluțulcocoșat”, regia Mihai Androne – Teatrul Toma Caragiu – Ploiești

ORA 15.00 – “Mimoza”, regia Gheorghe Mândru – Teatrul B.P. Hașdeu Cahul – Republica Moldova

ORA 17.00 – “La MagnificaIlusione”, regia Andrea Paolucci – Teatro dell’Argine – Italia

ORA 19.00 – “Candid”, regia Cristian Pepino – TeatrulȚăndărică – București

ORA 21.00 – “Lumeadinăuntru”, regia CatincaDrăgănescu – UnTeatru – București

MIERCURI, 2DECEMBRIE

ORA 11.20 – Programulzileiprezentat de Constantin Cotimanis, ManagerulTeatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “O întâmplare cu un câine la miezulnopții”, regia CătălinSfîrloagă – Trupa de teatruProtha – Panciu

ORA 15.00 – “Parada”, regia Cosmin Crețu – Teatrul Tudor Vianu – Giurgiu

ORA 17.00 – “Der Spieler (Jucătorul)”, regia Tino Geirun – Teatrul Pygmalion – Austria

ORA 19.00 – “Sunt eu, Annabel”, regia Cristina-Andreea Ion – LightWave Theatre Company – București

ORA 21.00 – “Moștenirea”, regia Ingrid Bonța – Teatrul Coquette – București

JOI, 3DECEMBRIE

ORA 11.20 – Programulzileiprezentat de Constantin Cotimanis, ManagerulTeatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “Exploziv”, regia Mihai Savu& Diana Iacomir – Trupa de teatru Ad-Hoc – Pitești

ORA 15.00 – “ADN Bonobo”, regia RuxandraBălașu – Teatrul Coquette – București

ORA 17.00 – “Theater vocals” – TeatrulMykolaKulish – Ucraina

ORA 19.00 – “Singurprintremârlani”, regia Andrea Gavriliu – TeatrulNațional Cluj-Napoca

ORA 21.00 – “Experimentul P.”, regia Alexander Hausvater – Teatrul Al. Davila – Pitești

VINERI, 4DECEMBRIE

ORA 11.20 – Programulzileiprezentat de Constantin Cotimanis, ManagerulTeatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “Cânteculprivighetorii”, regia Toma Hogea – TeatrulCărăbuș – Brăila

ORA 15.00 – ” A Truth, A lie and a list of possibilities”, regia AndreeaNovac – Developing Art – București

ORA 17.00 – “Do you love me?”, regia Iris Spiridon – TeatrulNaționalI. L. Caragiale – București

ORA 19.00 – “Fata fărăzestre”, regia Constantin Podu – Teatrul de Artă – Deva

ORA 21.00 – “Angajare de clovn”, regia Daniel Bucur – Teatrul George Ciprian – Buzău

SÂMBĂTĂ, 5DECEMBRIE

ORA 11.20 – Programulzileiprezentat de Constantin Cotimanis, ManagerulTeatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “Universul din lanternamagică”, regia Radu Dinulescu – Teatrul de păpușiPrichindel – Alba Iulia

ORA 15.00 – “Eu rămân”, regia LuanaHagiu – București

ORA 17.00 – “Burqa șibasma”, regia Raul Hotcaș&WajdiGagui (Tunisia) – Teatrul Municipal – Baia Mare

ORA 19.00 – “Jocuriîncurtea din spate”, regia Diana Mititelu – Teatrul de Stat – Constanța

ORA 21.00 – “Zaraza”, regia RăzvanMazilu – Teatrul Toma Caragiu – Ploiești

LASA UN RASPUNS