EI sunt elevii argeșeni cu REZULTATE REMARCABILE! Inspectoratul Școlar a făcut anunțul

0
1213

În perioada 18-23 aprilie 2019 s-a desfășurat etapa națională a Olimpiadei de limba franceză la Bistrița-Năsăud, iar în perioada 19-23 aprilie 2019 s-a derulat etapa națională a Olimpiadei de limba rusă modernă la Brăila. ”Ca în fiecare an, elevii argeșeni au obținut premii absolut remarcabile la ambele competiții școlare naționale. Felicitări binemeritate tuturor participanților!”, a transmis Inspectoratul Școlar Județean printr-o informare de presă.

Iată rezultatele:

Numele şi prenumele elevului

Clasa

Limba modernă

Unitatea şcolară

Premiul obținut
Tuțu Ioana

a X-a

Limba franceză

Colegiul Național Pedagogic ,,Carol I”

I

Iorgulescu Horia

a XI-a

Limba franceză

Colegiul Naţional ,,Ion C.Brătianu”

I

Bănățeanu Bianca Elena

a XI-a

Limba franceză

Colegiul Național,,Dinicu Golescu”

Mențiune

Mocanu Beatrice-Andreea

a VIII-a

Limba franceză

Colegiul Național Pedagogic “Carol I”

Mențiune specială

Mincă Maria Alexandra

a VII-a

Limba franceză

Școala Gimnazială ,,I.L.Caragiale”

Mențiune specială
Floroiu Andreea-Antonia

a VIII-a

Limba franceză

Școala Gimnazială ,,Mircea cel Bătrân”

Mențiune specială
Cioabă Ana Ruxandra

a X-a

Limba franceză

Colegiul Naţional ,,Ion C.Brătianu”

Mențiune specială
Tănase Maria-Alexandra

a X-a

Limba franceză

Colegiul Naţional ,,Alexandru Odobescu”

Mențiune specială
Malancu Elena Florentina

a XI-a

Limba franceză

Colegiul Național,,Dinicu Golescu”

Mențiune specială
Voicu David Cătălin

a X-a

Limba rusă modernă

Liceul cu Program Sportiv ,,Viitorul’’ Pitești

I
Bucurescu Ștefan Cosmin

a XI-a

Limba rusă modernă

Colegiul Național ,,Zinca Golescu’’

I
Stănescu Crina Elena a XII-a Limba rusă modernă

Colegiul Economic ,,Maria Teiuleanu’’

I
Șerbănică Maria Milena a XI-a Limba rusă modernă

Colegiul Național ,,Zinca Golescu’’

I
Ghițulescu Vlad Gabriel a XI-a Limba rusă modernă

Liceul de Arte ,,Dinu Lipatti’’

Mențiune
Pronicev Vera a X-a Limba rusă modernă

Colegiul Național ,,Dinicu Golescu’’

Mențiune

 

De asemenea, mai informează ISJ Argeș, s-au încheiat etapa națională a olimpiadei de biologie, desfășurată la Oradea, respectiv Concursul național „Recunoștință făuritorilor Marii Uniri”, la care elevii au obținut premii deosebite.

Olimpiada națională de biologie:

PREMIUL II ILIE DIANA ANDREEA, CLASA a XII-a, COLEGIUL NAȚIONAL ,,ZINCA GOLESCU” PITEŞTI

PREMIUL III DIMIAN RAREŞ NICOLAE, CLASA a IX-a, COLEGIUL NAȚIONAL ,,ZINCA GOLESCU” PITEŞTI

MENȚIUNE POPA DAN RĂZVAN, CLASA a X-a,COLEGIUL NAȚIONAL ,,ZINCA GOLESCU” PITEŞTI

MENȚIUNE DRĂGAN MARIA, CLASA a XI-a, COLEGIUL NAȚIONAL ,,ZINCA GOLESCU” PITEŞTI

Concursul național „Recunoștință făuritorilor Marii Uniri”:

Premiul I Chiran Andreea, cu lucrarea “Drumul spre întregire”, Liceul Teoretic Costești,

secțiunea Arte vizuale

Premiul II Ciortan Daria, cu lucrarea “Pentru Unire, cu bucurie”, Școala Gimnazială “Traian” secțiunea Arte vizuale

LASA UN RASPUNS