Temperaturi chiar și de 18 – 19 grade Celsius în sudul Munteniei și al Dobrogei, anunță meteorologii pentru sfârșitul acestei săptămâni.
Vreme neobişnuită în weekend. Ziua de duminică va fi foarte călduroasă, aşteptăm maxime chiar şi de peste 15 grade în partea de sud-est a ţării și sunt estimări chiar de 18-19 grade în sudul Munteniei şi al Dobrogei, însemnând cu mai mult de 15 grade faţă de cum ar fi normal la început de lună februarie.
Reprezentanţii ANM au menţionat că în următoarele zile vremea va fi frumoasă, cu temperaturi peste normalul acestei perioade, astfel, joi vor fi maxime de 14 grade, iar vineri, vor mai urca până la 15 grade, iar minimele vor fi, în mare parte a ţării, tot pozitive.
În luna februarie, vor alterna perioadele calde cu cele reci.
De asemenea, nu scăpăm nici de precipitaţii care în extindere, începând de vineri seară, chiar şi sâmbătă, vor fi sub formă de ploi, pe arii extinse în jumătatea de veste, unde devin moderate cantitativ, ceva mai puţine şi mai slabe, în rest.





































