Investiție majoră pentru infrastructura de apă din Pitești!

0
303

Astăzi, 15 septembrie 2025, la ora 10:00, la Gospodăria de apă Smeura – Pitești a avut loc predarea generală a amplasamentului pentru contractul de lucrări CL4A – „Reabilitare aducțiuni apă tratată, rezervoare de înmagazinare și colector principal apă uzată (Tronson Celly–SEAU Pitești)”. La această acțiune au participat reprezentanți ai Apă Canal 2000 SA (Operator Regional), Ness Proiect Europe SRL (Antreprenor), Ramboll SEE (Supervizor), reprezentanți ai autorităților publice, reprezentanți ai Primăriei Pitești. Prin acest proiect, municipiul Pitești face un pas important în modernizarea infrastructurii de apă, cu impact direct asupra calității vieții locuitorilor și asupra protecției mediului.

Contractul face parte din „Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Argeș, în perioada 2021–2027”, derulat de Compania Apă Canal 2000 S.A. Pitești, beneficiar al investiției. Proiectul este cofinanțat prin Programul Dezvoltare Durabilă 2021–2027 și are ca obiectiv general îmbunătățirea infrastructurii de apă și canalizare, în conformitate cu reglementările europene și naționale privind calitatea apei potabile și tratarea apelor uzate urbane.

Pentru mine, orice contract nou de lucrari se deschide, orice lot nou, este un motiv de bucurie. In acest caz este vorba despre 6 milioane de euro si vor fi reabilitate 9 rezervoare. Important este ca, la finalul investitiei, calitatea apei furnizate, nu doar pitestenilor, ci si locuitorilor din Bascov, Bradu, Albota, Mosoaia si Poiana Lacului, sa fie una net superioara.“, a declarat primarul municipiului Pitesti, Cristian Gentea.
Datele contractului de lucrări CL4A:
• Contract de lucrări nr. 218/19.08.2025;
• Antreprenor: NESS PROIECT EUROPE S.R.L.;
• Valoarea contractului: 29.565.592,79 lei, fără TVA;
• Ordinul de începere a execuției lucrărilor: 15.09.2025;
• Durata: 31 de luni (proiectare 6 luni, execuție 25 de luni);
• Termen de finalizare: 31 august 2028;
• Perioadă de garanție: 60 de luni.
Principalele lucrări prevăzute:
• Reabilitarea și construirea a 9 rezervoare de înmagazinare a apei, cu capacitatea de 5.000 mc fiecare, în zonele: Războieni I și II, Schitului I și II, Zin, Smeura;
• Reabilitarea colectorului principal de apă uzată (tronson Celly – SEAU Pitești), faza I, care include realizarea unui deversor de ape mari (provizoriu) și o conductă de 115 m pentru descărcarea apelor mari în pârâul Geamăna.
🔹 Rezultatele așteptate:
• Creșterea calității și siguranței serviciilor de alimentare cu apă și canalizare în municipiul Pitești și în județul Argeș;
• Asigurarea unei alimentări conforme cu standardele europene;
• Protecția sănătății publice și a mediului;
• Extinderea și modernizarea infrastructurii pentru un grad mai mare de acoperire a serviciilor de utilități.

Investiția este realizată cu sprijinul fondurilor europene nerambursabile, prin Programul Dezvoltare Durabilă 2021–2027.

LASA UN RASPUNS