Tânăr de 27 de ani, acuzat de trafic de minori – reținut și arestat în Argeș

0
256

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Pitești, sub coordonarea procurorilor DIICOT – Serviciul Teritorial Pitești, au documentat activitatea infracțională a unei persoane în vârstă de 27 de ani, cercetată pentru comiterea infracțiunilor de trafic de minori, trafic de persoane și proxenetism.

Potrivit anchetatorilor, în luna octombrie 2024, suspectul ar fi recrutat, prin metoda „loverboy”, o persoană vătămată minoră, instituționalizată, pe care ar fi determinat-o, prin constrângere, să practice prostituția în folosul său. Ulterior, după ce victima a împlinit vârsta majoratului, exploatarea ar fi continuat. Persoana cercetată ar fi înlesnit practicarea prostituției prin identificarea și închirierea unor locuințe destinate întreținerii de relații sexuale contra cost, însușindu-și sumele de bani obținute. La data de 3 decembrie 2025, procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Pitești au dispus reținerea bărbatului. O zi mai târziu, pe 4 decembrie 2025, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Argeș a emis mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Acțiunea a fost realizată cu sprijinul jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Argeș și al Grupării de Jandarmi Mobilă Cluj-Napoca. Autoritățile subliniază că, pe întreg parcursul procesului penal, persoana cercetată beneficiază de toate drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, inclusiv de prezumția de nevinovăție.

Sursa: IPJ Arges

Foto: Arhiva

LASA UN RASPUNS