Angajatorii finlandezi sunt mulțumiți de argeșeni, pentru că s-au dovedit a fi persoane muncitoare și care se pricep foarte bine la a prepara produse tradiționale, lucru apreciat de străini. Ne referim aici la dulceață, compot, gem și chiar murături. Aceste îndeletniciri ale argeșenilor au plăcut finlandezilor care, pentru al treilea an consecutiv colaborează cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Argeș pentru a selecta personal de lucru din județ.
Potrivit directorul AJOFM Argeş, Nicolae Bădescu, angajatorii finlandezi oferă 10 locuri de muncă pentru recoltarea de căpşuni, fructe de pădure, mazăre, ceapă, cartofi şi 1 loc de muncă pentru şofer de tractor, iar durata contractului de muncă variază între 4 săptămâni şi 3-6 luni, timpul de lucru fiind de 40 de ore pe săptămână. Plata este de 0,98 euro/kg cules sau 8,16 euro/oră. Angajatorul a solicitat, în special, femei cu vârsta minimă de 18 de ani, apte de muncă, de preferat care au mai lucrat în domeniul agricol şi care să aibă cunoştinţe minime de limbă engleză, iar pentru postul de şofer tractor se solicită bărbaţi. Solicitanţii s-au prezentat la selecţie cu cartea de identitate în original şi copie, un Curriculum Vitae în limba engleză şi invitaţie de participare din partea AJOFM Argeş.
”Vin cu mare plăcere să facem selecție aici. De data aceasta avem doar 10 locuri și am văzut că sunt foarte multe persoane interesate. Sunt persoane muncitoare și noi ne/am declarat mulțumiți de colaborare, tocmai de aceea continuăm să facem selecție pentru lucru la noi, în Finlanda”, ne-a declarat angajatorul finlandez. Atât persoane cu experiență, cât și din cele fără experiență, așteptau cu interes marți să fie selectate de angajatorul străin.




































