Patru argeseni, confirmati cu GRIPA, internati la ATI! Ce masuri s-au luat la Spitalul de Urgenta Pitesti

0
1260

In perioada 01.02 – 29.02.2016, in Spitalul Judetean de Urgenta Pitesti au fost recoltate si trimise la Institutul Cantacuzino 25 de teste pentru gripa, la bolnavii la care s-a ridicat suspiciunea de infectie respiratorie virala. Dintre acestea 9 sunt negative, iar 16 sunt pozitive pentru gripa sezoniera, anunta Spitalul de Urgenta Pitesti printr-un comunicat de presa. Informatiile au fost transmise si de catre sefa DSP Arges, insa specialistii de la Spitalul Judetean ofera amanunte mai ample cu privire la masurile care s-au luat in aceasta perioada in cadrul unitatii spitalicesti, dar si cu privire la numarul internarilor actuale cu gripa.
“Acestia s-au prezentata in UPU cu simptomatologie respiratorie severa, cu stare generala alterata, cu patologie asociata (obezitate de tip morbid, diabet zaharat, hepatopatie cronica, TBC in antecedente, pancitopenie, insuficienta cardiaca).
Bolnavii au beneficiat in cursul internarii de terapie intensiva sustinuta (ventilatie neinvaziva, intubatie, ventilatie mecanica, hemodiafiltrare, antibioterapie cu spectru larg, antivirale, antifungice, corticoterapie, bronhodilatatoare, etc ), adaptat la fiecare caz in parte.
Sapte (7) dintre bolnavi au decedat ( cu varste cuprinse intre 36-70 ani) prin complicatii pulmonare-suprainfectie bacteriana pe fond de imunitate scazuta, multiple comorbiditati si prin decompensarea unor afectiuni cronice.
La momentul actual, in sectia ATI, mai sunt internati 4 bolnavi, din cei 16 care au fost confirmati pozitiv cu gripa sezoniera.
In acest context, s-au luat masuri organizatorice:
-limitarea programului de vizita si a numarului vizitatorilor;
-purtarea obligatorie a a echipamentului de protectie pentru personalul medical cat si pentru apartinatori;
-triajul zilnic obligatoriu al personalului medical privind simptomatologia de tip respirator;
-dezinfectia suplimentara a saloanelor cu dezinfectanti de nivel inalt;
-repartizarea pe fiecare sectie a unui salon pentru izolarea eventualilor bolnavi suspecti de gripa;
-dublarea garzilor de medici si suplimentarea numarului de personal la sectiile de Boli Infectioase.”, s-a emis printr-un comunicat oficial de presa.

LASA UN RASPUNS