Lucrările la stadionul „Nicolae Dobrin” încep mai devreme. Când se întoarce FC Argeș acasă

0
814

Așteptarea a luat sfârșit. Mult așteptata construcție a noului stadion „Nicolae Dobrin” intră, în sfârșit, în linie dreaptă. Nu pe 19 ianuarie, așa cum fusese anunțat inițial, ci mai devreme: joi, 15 ianuarie 2026, vor începe oficial lucrările de execuție. Anuntul a fost facut chiar de catre primarul municipiului, Cristian Gentea.

Reprezentanții Companiei Naționale de Investiții (CNI) vor ajunge peste doar trei zile la Pitești pentru a preda amplasamentul de lucru constructorului, în prezența autorităților locale și a furnizorilor de utilități. Întâlnirea este programată la ora 11.00, chiar pe amplasamentul actualului stadion.

Primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea (foto interior), a confirmat devansarea termenului și a subliniat importanța momentului pentru oraș și pentru suporterii alb-violeți: „Încep lucrările de execuție mai devreme, nu pe 19 ianuarie, așa cum am anunțat, ci joi, pe data de 15 ianuarie. Compania Națională de Investiții ne-a trimis o adresă în acest sens, așa că peste doar trei zile, la ora 11.00, ne vom întâlni la stadion cu reprezentanții CNI, cu constructorul și cu furnizorii de utilități. În sfârșit, dăm drumul acestei investiții atât de necesare pentru municipiul nostru.”

Contractul de execuție are un termen de 26 de luni, ceea ce înseamnă că, dacă lucrările vor decurge conform graficului, FC Argeș ar putea reveni pe stadionul din Trivale în aproximativ doi ani. „Sperăm ca peste doi ani de zile FC Argeș să revină acasă”, a mai declarat primarul Cristian Gentea.

Noul stadion „Nicolae Dobrin” este una dintre cele mai importante investiții publice din ultimii ani la Pitești și reprezintă nu doar o promisiune pentru viitorul fotbalului argeșean, ci și un proiect simbolic pentru oraș.

LASA UN RASPUNS