De Ziua Națională a Salvamontului, argeșenii au avut ocazia să îi cunoască pe salvatorii montani, să interacționeze cu aceștia, să afle detalii despre activitatea lor și să descopere poveștile din spatele misiunilor de salvare pe munte. Oamenii care au venit astăzi în centrul Piteștiului au avut ocazia să vadă autospecialele de intervenție, ATV-urile, echipamentele de salvare și protecție folosite în misiuni. Spre încântarea celor prezenți, dar mai ales a copiilor, au putut fi admirați și câinii salvatori, care au un rol foarte important în misiunile de căutare a persoanelor dispărute. Expoziția cu tehnică de salvare a fost organizată de Salvamont Argeș.
Alături de echipa Salvamont Argeș a fost și vicepreședintele Adrian Dumitru Bughiu. De altfel, Consiliul Județean Argeș este tot timpul alături de salvamontiștii argeșeni și sprijină activitatea acestora. În acest moment, Argeșul este printre primele județe foarte bine dotate din țară în ceea ce privește tehnica folosită în intervențiile și misiunile montane de salvare. Iar investițiile pe această zonă vor continua întrucât Argeșul este unul dintre județele preferate de pasionații de drumeții, având cei mai înalți munți, în frunte cu Vârful Moldoveanu. Mai mult de jumătate din zona montană a munților Făgăraș se află în județul Argeș.
Ziua Naţională a Salvatorului Montan a fost aleasă pe data de 1 august pentru că este ziua cu care începe cea mai grea lună din an pentru salvamontişti, o lună caracterizată prin foarte multe accidente pe munte și cu cel mai ridicat grad de dificultate. Cu această ocazie, salvamontiștii au lansat și o campanie prin care turiștii să înțeleagă mai bine pericolele la care se expun atunci când urcă pe munte.